Letnik V, Številka 3 (november 2016)
Asimetrične arbitražne klavzule
Letnik V, Številka 3 (november 2016)
V tokratni številki revije Slovenska arbitražna praksa premierno odpiramo diskusijo o vlogi korporativnih pravnic in pravnikov v arbitražnem postopku. Ponujamo konkretne odgovore na vprašanje, kakšen je pomen sodelovanja med korporativnim pravnikom in odvetnikom pri učinkovitem menedžmentu stroškov arbitražnega postopka.
Stalna arbitraža pri GZS je v letu 2016 kot prva institucija v ex-Yu regiji pristopila k mednarodni zavezi za enakopravno zastopanost žensk v mednarodni arbitraži (Equal Representation in Arbitration Pledge – ERA). Skladno z našo zavezo, z gostujočo uvodničarko tudi v Sloveniji aktualiziramo to pomembno iniciativo.
Med strokovnimi članki tudi tokrat najdete številne uporabne vsebine. Med drugim obravnavamo zlorabo procesnih pravic v arbitražnem postopku, večstopenjske arbitražne klavzule, sposobnost strank za sklenitev arbitražnega sporazuma in UNCITRAL-ove standarde transparentnosti v investicijski arbitraži. V središču aktualne številke pa podrobno proučujemo asimetrične arbitražne klavzule. S kompleksnim vprašanjem veljavnosti asimetričnih klavzul se utegnejo kmalu srečati tudi slovenska sodišča. Zato verjamemo, da bo pričujoči prispevek v pomoč pri »pro-arbitražnem« odločanju slovenskih sodnic in sodnikov.
V regijskem fokusu tokrat predstavljamo arbitražno okolje v Črni Gori. Pod drobnogled smo vzeli črnogorski zakon o arbitraži iz leta 2016 in nova arbitražna pravila osrednje črnogorske institucije, ki so pisana po zgledu Ljubljanskih arbitražnih pravil. Slednje je dokaz, da Ljubljanska arbitražna pravila postavljajo smer razvoja institucionalne arbitraže ne le v Sloveniji, temveč v celotni ex-Yu regiji.
< NAZAJ NA ARHIV