Kaj je mediacija?
Mediacija je neformalen, neobvezujoč, zaupen in strukturiran postopek, v katerem stranke prostovoljno s pomočjo nevtralne tretje osebe (mediatorja) skušajo doseči mirno rešitev spora, ki izvira iz ali je v zvezi s pogodbenim ali drugim pravnim razmerjem, ne glede na to, ali se za ta postopek uporablja izraz mediacija, konciliacija, pomirjanje, posredovanje v sporih ali drug podoben izraz.
Od sodnega in arbitražnega postopka se mediacija razlikuje zlasti v tem, da ne gre za sojenje. Mediator ne more izdelati zavezujoče odločbe, ampak s svojim delovanjem strankam pomaga doseči sporazum, ki spor razrešuje in na novo ureja medsebojne pravice in obveznosti.
Za mediacijo se stranke odločajo zlasti v primerih, ko (i) jim je pomembna hitra rešitev spora; (ii) želijo vplivati tako na proces iskanja rešitve kot tudi na končno vsebino sporazuma o rešitvi spora; (iii) jim je pomembna zaupnost; (iv) so sporna zlasti dejanska in ne pravna vprašanja; ali (v) gre za dolgotrajen ali pomemben poslovni odnos, ki bi ga bilo smiselno nadaljevati.
Ljubljanska mediacijska pravila – v veljavi od 1. januarja 2019
Mediacijska pravila Stalne arbitraže pri Gospodarski zbornici Slovenije (Ljubljanska mediacijska pravila) temeljijo na reševanju gospodarskih sporov po principu »vse na enem mestu« (one-stop-shop). Strankam omogočajo uporabo mediacije kot samostojnega postopka ali v kombinaciji s klasično oz. pospešeno arbitražo v skladu z Ljubljanskimi arbitražnimi pravili.
Kdaj se Ljubljanska mediacijska pravila uporabijo?
Ljubljanska mediacijska pravila se uporabijo, če se stranke zanje dogovorijo pred ali po nastanku spora.
Stranke imajo na voljo vzorčne klavzule, s katerimi se med seboj povežeta dva kompatibilna postopka mediacije in arbitraže:
Kako se začne mediacija?
Po Ljubljanskih mediacijskih pravilih se lahko mediacija začne na dva načina, bodisi tako, da stranke skupaj predlagajo začetek mediacije, bodisi da ena stranka drugi – preko Stalne arbitraže – predlaga začetek mediacije.
5 Koristi mediacije po Ljubljanskih mediacijskih pravilih:
- možnost kombinacije mediacije z arbitražo in pospešeno arbitražo (vse na enem mestu)
- možnost prilagajanja postopka potrebam strank (fleksibilnost)
- možnost svobodne izbire ustreznega strokovnjaka (mediatorja)
- popolnoma zaupen postopek
- hitrejša in cenovno ugodnejša od sodišča