SL  |  EN 

KiviSubmenus

Poti v arbitraži

SODNI NADZOR ARBITRAŽNIH ODLOČB

Pogodbena razširitev ali omejitev sodnega nadzora arbitražnih odločb


Urh Šuštar

Postopki za razveljavitev, za razglasitev izvršljivosti in priznanje arbitražne odločbe so orodja državnih sodišč, ki varujejo temeljna načela pravnega sistema. Tožba za razveljavitev arbitražne odločbe predstavlja neposredno sredstvo nadzora, saj se odločba po razveljavitvi šteje za neobstoječo. 

Razlogi, zaradi katerih se lahko v Sloveniji razveljavi arbitražno odločbo oziroma zavrne razglasitev izvršljivosti oziroma priznanje, sovpadajo s V. členom Newyorške Konvencije. Ob tem pa nekatere zakonodaje ponujajo možnost strankam, da se tožbi za razveljavitev odpovejo, ali pa da razširijo razloge, predvsem v smer, da sodišče lahko pregleda odločbo glede pravnih vprašanj. 

Slovenska ureditev izrecno določa, da se stranke tožbi za razveljavitev arbitražne odločbe ne morejo vnaprej odpovedati, molči pa o veljavnosti naknadne odpovedi in o možnosti razširitve razlogov. Pri poskusu odgovora na to vprašanje so upoštevane meje, ki jih določajo ustavne pravice, ki se posredno nanašajo na arbitražo. Nadalje je narejena primerjava z ureditvami, ki eno (ali obe) od teh možnosti izrecno določajo oziroma jo dopušča sodna praksa ter aplikativnost nosilnih argumentov na slovensko ureditev. 

 

 

 

 

 

 

Poti v arbitraži

Slovenska arbitražna praksa

Smeri v arbitraži
Letnik IV, Številka 2 (junij 2015)

 

< NAZAJ NA KAZALO VSEBINE